BRONAX-BUD

Więcej o GAHP

 • Układ absorbcyjny Einsteina

  Układ absorbcyjny Einsteina

Pompy ciepła oparte o absorpcyjny układ chłodniczy, zasilane gazem i wykorzystujące energię odnawialną są efektem połączenia zaawansowanych badań i innowacyjnej myśli technicznej. Charakteryzują się niskim oddziaływaniem na środowisko naturalne.

Technologia absorpcyjna amoniak-woda jest z powodzeniem rozwijana przez firmę Robur w produkcji wytwornic wody lodowej. Od dłuższego już czasu obejmuje również pompy ciepła. Urządzenia te stanowią źródło ciepła, jak i chłodu o wysokiej sprawności, do 40% wyższej, niż ta uzyskiwana przez najlepsze kotły gazowe dostępne na rynku.

Pompa ciepła to urządzenie, które jest w stanie transportować ciepło z otoczenia o niższej temperaturze (dolne źródło) do otoczenia o wyższej temperaturze (górne źródło), wykorzystując układ chłodniczy. Typowe, sprężarkowe pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną, która zasila sprężarkę wymuszającą przepływ czynnika w układzie urządzenia. W przypadku urządzeń absorpcyjnych energią napędową jest gaz ziemny lub LPG, który spalany w palniku zapewnia ciepło napędzające urządzenie.

Przykłady urządzeń chłodniczych:

 • klimatyzatory;
 • sprężarkowe pompy ciepła zasilane energią elektryczną;
 • absorpcyjne pompy ciepła zasilane gazem ziemnym (lub LPG);

W przypadku klimatyzacji termin pompa ciepła odnosi się do urządzeń rewersyjnych, które dzięki wbudowanemu w układzie zaworowi rewersyjnemu (zmieniającemu kierunek przepływu czynnika w urządzeniu) mogą produkować ciepło lub chłód dla potrzeb zmiany temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Pompy ciepła klasyfikowane są według różnych kryteriów. Główny podział odnosi się do ich przeznaczenia (ogrzewanie, chłodzenie, praca rewersyjna, odzysk lub transformacja ciepła), jak również rodzaju dolnego i górnego źródła ciepła (otoczenia, z którego ciepło jest pozyskiwane i otoczenia, do którego to ciepło przekazujemy):

 

 • powietrze-woda: urządzenie zwane powietrzną pompą ciepła. Urządzenie tego typu pozyskuje ciepło z powietrza atmosferycznego (za pomocą wymiennika lamelowego, przez który przepływa powietrze zewnętrzne) i za pomocą wody w instalacji grzewczej przekazuje to ciepło do poszczególnych pomieszczeń w ogrzewanym budynku.
 • woda-woda: urządzenie tego typu pozyskuje ciepło z gruntu za pomocą specjalnego wymiennika zainstalowanego w gruncie, w którym krąży płyn niezamarzający. Urządzenia tego typu mogą również wykorzystywać ciepło zawarte w wodach gruntowych lub powierzchniowych
 • powietrze-powietrze: urządzenie tego typu pozyskuje ciepło z powietrza atmosferycznego (za pomocą wymiennika lamelowego, przez który przepływa powietrze zewnętrzne) i następnie przekazuje je do ogrzewanego otoczenia. W tym przypadku powietrze ogrzewane jest bezpośrednio poprzez wymiennik zainstalowany w urządzeniu – przykład stanowią tutaj klimatyzatory z opcja pompy ciepła (np.”split”).
 • woda-powietrze: pompa ciepła pozyskuje ciepło z dolnego źródła w postaci wody gruntowej, powierzchniowej lub gruntu i następnie ogrzewa powietrze w pomieszczeniu bezpośrednio poprzez wymiennik zainstalowany w urządzeniu (w jednostce wewnętrznej).Tego typu urządzenia stanowią najmniej popularna grupę pomp ciepła.
  • W ramach świadczonych usług termomodernizacyjnych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych oraz na podstawie posiadanych uprawnień projektowych oferujemy szeroki zakres dostaw i montażu urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych oraz poprawę efektywności energetycznej dla budynków i lokali.

  • Wrocław, Opole, Legnica, Kłodzko, Ząbkowice Śl., Bystrzyca Kł., Polanica Zdr., Duszniki Zdr., Kudowa Zdr., Dzierżoniów, Świdnica, Wałbrzych, Głuszyca, Nowa Ruda, Łagiewniki, Strzelin, Ziębice, Nysa, Prudnik, Głubczyce, Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Opolskie, Kluczbork, Olesno

  • Oprócz wykonawstwa również oferujemy pomoc w procedurach uzyskania dofinansowania w realizacjach takich jak termomodernizacje budynków, wykonanie wentylacji i klimatyzacji. 

 • BRONAX-BUD sp. z o. o.

  53-125 Wrocław, al. Kasztanowa 18-20/111

  e-mail: biuro@bronax-bud.pl

  tel.: 71 710 96 96, fax: 74 871 84 00,
  kom. 696 29 82 15, kom. 604 27 83 49

Script logo Design logo
Na górę